Dansk Folkepartis næstformand og integrationsordfører, Peter Skaarup, er utilfreds med statsministerens planer om at nedsætte et burkaudvalg, der skal begrænse udbredelsen af burkaer. Klædedragten skal forbydes, og det er en syltekrukke at sparke spørgsmålet i udvalg, mener Skaarup.
- Jeg forstår ikke, at når et regeringsparti siger, at de vil have et forbud, så nedsætter regeringen et udvalg. Det var ikke det, vicestatsministeren sagde i tirsdags. Så det er ikke noget værd. Der skal være lighedstegn mellem det man siger, og det man gør, siger Peter Skaarup, der mener, at der er "flimmer" i regeringens linje.
Dansk Folkeparti har sagt, at partiet vil fremsætte det konservative forslag i folketingssalen, og det vil partiet fortsat - udvalg eller ej.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned