DF kræver grænsebom og pointsystem af Løkke
Dansk Folkepartis kommende formand Kristian Thulesen Dahl opfordrer Venstres Lars Løkke Rasmussen til at rulle alle S-R-SF-regeringens lempelser af udlændingepolitikken tilbage, hvis blå blok vinder næste valg.
Og det betyder både, at Lars Løkke Rasmussen skal genindføre det omstridte pointsystem og kontrollen ved de danske grænser, som blev mødt af international kritik.
Det fastslår Dansk Folkepartis integrationsordfører, Martin Henriksen.
- Som minimum må Venstre forstå, at udlændingepolitikken, herunder grænsekontrollen, skal rulles tilbage til det, der var før folketingsvalget, siger han.
Hverken grænsekontrollen eller pointsystemet er dog ønskesager for Venstre og De Konservative.
Grænsekontrollen med toldbetjente, der skulle forhindre kriminelle og illegale indvandrere i at komme ind i Danmark, blev fra flere sider set som Dansk Folkepartis betaling for at gå med i forliget om efterlønnen.
Den førte til international kritik fra blandt andet Tyskland og EU-Kommissionen, og grænsekontrollen blev droppet af den nye regering. Dansk Folkeparti stod dog ved aftalen om efterlønnen.
Også pointsystemet førte til kritik og brydninger i Venstre, hvor daværende folketingsmedlem Britta Schall Holberg satte spørgsmålstegn ved, hvordan en aftale, der værdisætter mennesker efter en pointskala for uddannelse og arbejde, kan være liberal.
Martin Henriksen erkender, at det bliver op ad bakke at få grænsekontrollen og pointsystemet igen:
- Udlændingepolitikken er ikke hjerteblod for Venstre, De Konservative eller Liberal Alliance. Men hvis ikke de forstår, at de er nødt til at tage det alvorligt, så svækker de også deres egne muligheder for at komme tilbage til regeringsmagten.
Danskerne forventer, at der er et klart alternativ på det her område, siger Martin Henriksen.
/ritzau/
Seneste artikler
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Takkehilsner nåede fra Nykøbing til Letland
Spøgelseshus lover gys: Nogle får et minde med hjem i bukserne
Kontrakter, webcam og ydmygelse: Tiltalt for at udsætte hustru for årelang kontrol
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned