DF-næstformand: Vi er ikke et antimuslimsk parti
Dansk Folkeparti er ikke et antimuslimsk parti.
Det fastslår Søren Espersen, næstformand og udenrigsordfører i Dansk Folkeparti.
Han lægger dermed klar afstand til sin partifælle Holger Gorm Petersen, viceborgmester i Vejle, der til Berlingske Søndag udtaler, at partiet er antimuslimsk.
- Det er stupidt sagt. Det er et fuldstændig åndssvagt udtryk, og det er ikke partiets holdning, siger Søren Espersen til Ritzau.
Om hvorvidt der bliver tale om at sætte Holger Gorm Petersen på plads, lyder det fra næstformanden: Det klarer vi inden for egne rækker.
Flere markante DF-politikere siger søndag til avisen, at de ønsker at begrænse eller stoppe for muslimsk indvandring.
Det gælder indfødsretsordfører Christian Langballe, DFU-formand Anders Vistisen og viceborgmestrene Holger Gorm Petersen og Erik Kjeldgaard fra henholdsvis Vejle og Lolland Kommune.
Forsvarsordfører Marie Krarup skriver på sin Berlingske-blog: "Vi bør begrænse den muslimske minoriteters størrelse i Danmark".
Udmeldingerne fra DF-medlemmerne vækker harme hos SF's indfødsretsordfører, Karina Lorentzen. Hun tager skarpt afstand fra at sortere folk på baggrund af deres religion og mener, at tankegangen er "syg" og giver mindelser om Hitler.
- Når vi starter med Hitler, er det under mit niveau. Det forholder jeg mig ikke til, replicerer Søren Espersen.
Men bekymringen for muslimsk indvandring skal tages alvorligt, mener han.
- Man må erkende, at der er forskel på at integrere en muslim fra Pakistan eller Palæstina og en kristen fra Norge. Og hvis man ikke vil erkende det, og siger som Mette Bock fra Liberal Alliance, at det er fuldstændig ligegyldigt, så kommer vi ingen vegne.
- Vi erkender, at det ene er vanskeligere end det andet, siger Søren Espersen.
/ritzau/
Seneste artikler
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Takkehilsner nåede fra Nykøbing til Letland
Spøgelseshus lover gys: Nogle får et minde med hjem i bukserne
Kontrakter, webcam og ydmygelse: Tiltalt for at udsætte hustru for årelang kontrol
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned