DF og KD vil stoppe muslimsk middag

Dansk Folkeparti og Kristendemokraterne forsøger nu at stoppe den omstridte ramadanmiddag, som holdes på Christiansborg. En middag, som afslutter muslimernes årlige fastemåned, ramadanen.

I en fælles klage til Folketingets formand, Thor Pedersen (V), henviser Dansk Folkeparti og Kristendemokraterne til, at middagen den 6. september bryder grænserne for, hvad Christiansborg bør anvendes til, samt at "arrangementet er i strid med Grundlovens beskrivelse af, at vi i Danmark har religionsfrihed men ikke religionslighed".

Dansk Folkepartis gruppeformand, Kristian Thulesen Dahl, kalder middagen for "en ren provokation mod det danske samfund".

- Det er naturligt at holde festen, der hvor man har holdt ramadan og altså fastet. Men det er jo ikke ligefrem størstedelen af Folketinget, som har fastet den seneste måned. Derfor er det en absurditet og provokation at holde den her, og Folketinget bør ikke lægge lokaler til en provokation, siger Kristian Thulesen Dahl.

Folketinget oplyser, at Thor Pedersen torsdag forventer at tage stilling til klagen fra Dansk Folkeparti og Kristendemokraterne.

/ritzau/

Muslimer fejrer afslutningen på ramadanen med en omstridt middag på Christiansborg. DF og KD mener, at det er i strid med grundloven

Offentliggjort Sidst opdateret