DF om nye asyltal: Hækkerup skal bevise sin hårdhed
Et højt antal asylansøgere får nu Dansk Folkepartis udlændingeordfører, Martin Henriksen, til at indkalde justitsminister Karen Hækkerup (S) i samråd i integrationsudvalget.
- Hun skal bevise, at hun med hendes egne ord er en "hardliner" og stoppe den rekordhøje asyltilstrømning til Danmark, siger Martin Henriksen.
Nye tal viser, ifølge Politiken, at 6210 personer havde søgt om asyl i Danmark i de første 10 måneder af året. Tallet ventes inden årsskiftet at stige til omkring 7500 asylansøgere.
Det er det højeste i 10 år ifølge avisen.
Langt den største enkeltgruppe af ansøgere er syrere på flugt fra borgerkrigen i deres hjemland. Omkring 1500 syrere har søgt om asyl i Danmark.
- Selv hvis man fjernede syrerne fra regnestykket, ville vi stadig have en stor tilstrømning, siger Martin Henriksen.
Ordføreren kæder det stigende antal ansøgere sammen med "regeringens lempelser", som han kræver rullet tilbage.
- Hvis ikke Hækkerup vil det, så må hun forklare, hvordan hun så vil være en såkaldt hardliner, fordi hun kan jo ikke både videreføre Bødskovs linje og samtidig være en strammer. Det hænger overhovedet ikke sammen, så nu kræver vi handling, siger han.
Socialdemokraternes udlændinge- og integrationsordfører, Mette Reissmann, afviser over for Politiken, at regeringen vil ændre lovgivningen.
/ritzau/
Seneste artikler
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde