DF: Vi skal have stoppet Manu Sareens kirkeplaner
Folketingsmedlemmet Christian Langballe (DF) langer ud efter kirkeminister Manu Sareen (R) på Dansk Folkepartis landsmøde i Herning lørdag, hvor ministerens planer om nedlæggelse af flere danske kirker især skaber oprør hos DF-politikeren.
- Manu Sareens kamp for at komme i pressen er omvendt proportionel med hans vilje til at sætte sig ind i tingene. Han er uden tvivl den mest inkompetente kirkeminister, vi har set.
- Derudover opfører han sig som en magtenevældskonge til trods for alle hans store opmuntrende ord om demokrati i folkekirken.
- Så det er afgørende, at vi ruster os til kamp mod kirkeministeren, så han ikke får held til at nedlægge folkekirken, tordner Christian Langballe, der er søn af den tidligere DF-politiker og sognepræst Jesper Langballe.
Fredag fritog kulturminister Marianne Jelved (R) seks lukningstruede københavnske kirker fra nedlæggelse.
Samme dag udtalte Manu Sareen, at han vil diskutere fremtiden for mindst 200 kirker på landsplan, og det fik Christian Langballe, der også er sognepræst i Viborg, til at gribe mikrofonen i Herning.
- Det er typisk for Manu Sareen, at han samme dag, som seks kirker bliver reddet, går ud og siger, at nu skal der lukkes kirker i Danmark.
- Det virker som om, at han ser det som sin fornemmeste opgave at skade og ødelægge folkekirken, siger Christian Langballe, der ikke kan lade være med at se snakken om kirkenedlæggelser i lyset af moské-byggeriet i København:
- Det er tankevækkende, at man taler så højt om at lukke kirker samtidig med, at der er venlige ord i forhold til moské-åbninger.
- Det vidner om vores selvforagt og knæfælde for islam. I København står en stormoske næsten klar. Den er støttet af det qatarske muslimske broderskab, og den vil blive en rugekasse for den værste ekstremisme og fanatisme.
- Så det er afgørende, at vi ruster os i kampen for sognene i Danmark mod muslimerne og kirkeministeren, siger sognepræsten.
/ritzau/
Seneste artikler
Truet af lukning: Nu er der nyt om biografen
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie