DF vil spare på børnepenge og bistand

Lavere ulandsbistand og færre børnepenge. Det er Dansk Folkepartis opskrift på, hvordan kommunerne kan undgå de besparelser på fire milliarder kroner, som regeringen lægger op til.

Det siger Pia Kjærsgaard efter torsdagens indledende forhandlinger om regeringens spareplan.

DF-formanden siger, at regeringen lytter - uden dog at juble.

- Det er klart, at man ikke bliver taget imod med kyshånd, når de har fremlagt noget andet. Men de ved godt, de skal have flertal, og der indgår Dansk Folkeparti, siger Pia Kjærsgaard.

Finansminister Claus Hjort Frederiksen (V) har sat sine embedsmænd til at regne på Pia Kjærsgaards ønsker.

- Vi har omhyggelig noteret alle Dansk Folkepartis ønsker til beregninger ned, siger han.

Dansk Folkeparti vil sænke ulandsbistanden til 0,7 procent af bruttonationalproduktet. Bistanden udgør i dag 0,88 procent. Dansk Folkeparti ønsker også, at både antallet af børn og forældrenes indkomst skal spille ind på, hvem der kan få børnepenge.

- Det er velkendt, at Dansk Folkeparti altid har ment, at den maksimalt skal kunne gives til tre børn, siger Pia Kjærsgaard.

Spørgsmål: Hvad så med indkomst. Hvor skal grænsen være?

- Det kan jeg ikke sige præcist. Men jeg er sikker på, at journalister, folketingsmedlemmer og ministre har en løn, hvor man ikke absolut har brug for en børnecheck.

/ritzau/

Dansk Folkeparti holder fast på sine traditionelle synspunkter: Skær i børnepenge og ulandsbistand og drop besparelser i kommunerne.

Offentliggjort Sidst opdateret