DF vil stoppe børnecheck til EU-borgere

Polakker og sæsonarbejdere fra andre EU-lande skal ikke kunne få udbetalt børnecheck efter blot en times arbejde i Danmark. Derfor bør børnechecken ændres til et skattefradrag, så Danmark ikke hænger på regningen i adskillige år.

Det siger Dansk Folkepartis EU-ordfører Pia Adelsteen, som har bedt skatteminister Troels Lund Poulsen (V) forklare, hvor meget vi betaler til børn i andre EU-lande.

- Vi skal i stedet for overveje at lave et fradrag i skatten. Så er det mennesker, som også betaler skat i Danmark, siger kun.

Børnechecken sendes ud af landet til EU-borgere, fordi en EU-forordning fra den 1. maj 2010 ikke stiller mindstekrav til, hvor længe de har arbejdet i Danmark. Pia Adelsteen mener, at Danmark bør overveje at bryde EU-forordningen, som har direkte retskraft i Danmark.

- Vi er ved at undergrave vort sociale system. Bliver det næste, at man har ret til efterløn, blot man har arbejdet tre måneder i Danmark? Vi har ikke råd til at betale børnecheck til folk, som kommer på kort visit i Danmark, mener Pia Adelsteen.

Hun afviser et optjeningsprincip som folkepensionen, som først udbetales fuldt til borgere, som har levet 40 år i Danmark. Det kan ikke gennemføres for børnechecken, mener hun.

Spørgsmål: - Men når vi er med i klubben, må vi følge de fælles regler. Alternativet er at melde sig ud af EU?

- Det kan man godt sige, men det er ikke alle regler i EU, som Dansk Folkeparti støtter. Der er masser af ting, vi er imod. Det dur simpelt hen ikke, at et lands socialsystem tilfalder alle EU-borgere, når Danmark er så lille et land, siger Pia Adelsteen.

/ritzau/

Danmark har ikke råd til at betale børnecheck til arbejdere fra EU-lande. Derfor bør checken ændres til et fradrag, siger DFs socialordfører Pia Adelsteeen

Offentliggjort Sidst opdateret