DSB-toppen bad om efterretninger fra Waterfront
Foto: Martin Sylvest Andersen /Scanpix
Martin Sylvest Andersen /Scanpix
En ny mail, som DR Nyheder er i besiddelse af, dokumenterer nu, at DSB's nuværende ledelse direkte har bedt pr-firmaet Waterfront om at indsamle viden om et medlem af transportudvalget på Christiansborg.
- Jeg tror også vi har brug for at finde ud af hvor Anne Baastrup egentlig står i denne sag, skriver underdirektør i DSB, Claus Klitholm, til Waterfront-direktør, Lars Poulsen, i april 2012.
Mailkorrespondancen fra 26. april 2012 gik ifølge DR Nyheder mellem Waterfronts direktør, Lars Poulsen, og de to DSB-underdirektører Claus Klitholm og Peder Nedergaard samt Johannes Bøgild, der er chef for strategisk kommunikation.
Den nye mail dokumenterer, at DSB aktivt har bedt Waterfront om at indsamle informationer. Blandt andet om SF's tidligere medlem af transportudvalget, Anne Baastrup.
- Det er lidt ubehageligt, at Waterfront tilsyneladende skal ind mellem mig og DSB. Han (Claus Klitholm, red.) kan jo bare ringe til mig, hvis han er i tvivl. Han behøver ikke betale et pr-bureau for at stille mig spørgsmål, siger Anne Baastrup (SF) til DR Nyheder.
- Det er i bund og grund uacceptabelt, siger Anne Baastrup.
Waterfront har forgæves forsøgt at få fogedforbud mod, at DR citerer fra e-mailsene, oplyser DR Nyheder.
Forelagt den nye dokumentation tager transportminister Henrik Dam Kristensen (S) afstand fra underdirektør Claus Klitholms anmodning til Waterfront.
- Det tager jeg meget kraftig afstand fra, og det synes jeg ikke nogen virksomhed skal - og da slet ikke en offentlig virksomhed som DSB, siger han.
- De skal ikke bruge penge på den slags ting. De skal bruge penge på at transportere passagerer rundt i Danmark. Det kan jeg ikke tage nok afstand fra, siger Henrik Dam Kristensen (S) til DR Nyheder.
/ritzau/
Seneste artikler
Revydirektør: - Det kunne jeg godt tænke mig at gøre igen
Ønsker at forbedre kommuners økonomi: Lokale borgere kommer med vidtgående forslag
Så du nordlyset? Må vi se dine billeder?
Åbner for drop-in vaccination: Her kan du få et stik
Nye tal vender NFC-sagen på hovedet
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker