Syge og handikappede i fleksjob kan godt finde den raske hånd frem og vinke pænt farvel til deres efterløn.
Regeringen vil nemlig - parallelt med afskaffelsen af efterlønnen - også gøre op med den særlige fleksydelses-ordning, der i praksis er efterløn for folk i fleksjob.
Det kom frem torsdag under et samråd i Folketinget med beskæftigelsesminister Inger Støjberg (V).
Ifølge beskæftigelsesministeren skal fleksydelses-ordningen afskaffes gradvist, fuldstændig som det er tilfældet med "de raskes" efterløn.
Det medfører, at fleksydelsen i fremtiden stryges for alle handikappede, der er under 45 år i dag.
Samtidig rykkes pensionsalderen gradvist frem, så de godt 65.000 danskere, der har fået lægernes ord for at være for syge til et almindeligt arbejde, gradvist kan se frem til en pensionsalder på over 70 år.
- Det her er helt nyt for mig, at man på den måde vil ramme de mennesker, der er allermest sårbare, siger socialdemokraternes Bjarne Laustsen, der havde bedt om samrådet med ministeren.
- Regeringen siger, at man skal afskaffe efterlønnen for at få ryddet golfbanerne for efterlønnere. Men de her mennesker i fleksjob render bestemt ikke rundt på golfbanerne, lyder det fra Bjarne Laustsen.
- De har i forvejen fået afslag på førtidspension, og det betyder reelt, at de dårligst stillede på arbejdsmarkedet kan se frem til først at blive pensioneret, når de er over 70 år, siger han.
/ritzau/
Seneste artikler
Ansatte barrikaderede sig med lænestole: Strakspåbud til bosted
Seks millioner afsat til stor parkeringsplads
Agesen efter nederlag: - Vi mangler noget kynisme
Drilske rumænere slår Nykøbing Falster i Champions League
Vejrguderne holdt hånden over Æblets Dag
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker