Mens debatten raser om afskaffelse af efterlønnen, så viser nye tal, at efterlønnerne har tre gange så meget sygefravær som andre ældre lønmodtagere, når de vælger at sige stop.
Tallene står i modsætning til den påstand statsminister Lars Løkke Rasmussen (V) kom med i sin nytårstale, og som senere er blevet gentaget i aviser, radio og tv.
Nemlig, at "langt de fleste på efterløn er hverken mere eller mindre syge end deres jævnaldrende på arbejdsmarkedet".
Ifølge en række svar fra beskæftigelsesminister Inger Støjberg (V) til Folketingets arbejdsmarkedsudvalg, så havde efterlønnerne imidlertid sidste år i gennemsnit 2,9 ugers sygefravær året forinden.
Den tilsvarende aldersgruppe, der ikke gik på efterløn, havde blot 1,2 ugers sygefravær.
Svarene afslører samtidig, at sygefraværet for de senere efterlønnere var konstant stigende de forudgående fem år forud for overgangen til efterløn i 2010.
Gruppen havde fem år forinden kun 1,4 ugers sygefravær mod 1,1 ugers sygefravær hos den tilsvarende aldersgruppe der ikke gik på efterløn.
Inger Støjberg understreger dog, at tallene alene omfatter alene én af mange indikatorer på efterlønnernes helbred.
- Efterlønsmodtagerne generelt set vurderes at have et næsten lige så godt helbred, som de der fortsætter på arbejdsmarkedet i samme aldersgruppe, skriver Inger Støjberg i svaret.
Hun henviser til den konklusion som blandt andre Velfærdskommissionen og Arbejdsmarkedskommissionen nåede frem til.
Tidligere på året viste en undersøgelse fra Statens Institut for Folkesundhed, at 45,8 procent af efterlønsmodtagerne lever med en langvarig sygdom mod 36,5 blandt de erhvervsaktive.
/ritzau/
Seneste artikler
Revydirektør: - Det kunne jeg godt tænke mig at gøre igen
Ønsker at forbedre kommuners økonomi: Lokale borgere kommer med vidtgående forslag
Så du nordlyset? Må vi se dine billeder?
Åbner for drop-in vaccination: Her kan du få et stik
Nye tal vender NFC-sagen på hovedet
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker