Eks-DF'er afslører sine fremtidsplaner

Løsgænger og tidligere DF'er Christian H. Hansen vil på et pressemøde klokken 14 på Christiansborg fortælle om sin politiske fremtid.

Christian H. Hansen forlod i januar Dansk Folkeparti i protest mod partiets linje i klima- og miljødebatten, ligesom han mener, at partiet i en tid med alvorlige økonomiske problemer går for meget op i burkaer.

Ifølge Ekstra Bladet går hans planer ikke i retning af at melde sig ind i et eksisterende parti, mens avisen på rygteplan skriver, at han går med planer om at skabe sit eget parti.

Det har ikke været muligt for Ritzau at komme i kontakt med politikeren.

Christian H. Hansen har for Dansk Folkeparti især markeret sig som ordfører for dyrevelfærd, hvor han har tegnet en skarp linje imod dyreforsøg, ulovlig import af dyr og krybskytteri, rituelle slagtninger og dyresex.

Han har siddet i Folketinget omkring 12 år. Hans brud med Dansk Folkeparti faldt sammen med, at han vendte tilbage til folketingsarbejdet efter længere tids sygdom.

/ritzau/

Senere onsdag vil den tidligere DF'er og nu løsgænger, Christian H. Hansen, sætte ord på sin politiske fremtid. Der spekuleres i et nyt parti.

Offentliggjort Sidst opdateret