Drabet på Al-Qaedalederen Osama bin Laden er et meget stort tilbageslag for terrororganisationen og de radikale islamistiske bevægelser. Det siger Jørgen Staun, der er terrorekspert og tidligere forsker på Dansk Institut for Internationale Studier.
- Osama bin Laden har været en meget stærk symbolsk kraft for Al-Qaeda, så det er et kæmpe tilbageslag for dem. Og samtidig er det en meget stor sejr for Obama-administrationen og USA, siger Jørgen Staun.
USA har udstedt en global rejseadvarsel til amerikanske statsborgere som følge af Osama bin Ladens død. Og Jørgen Staun vurderer, at Al-Qaeda hurtigst muligt vil forsøge at slå tilbage.
- Der vil givet være nogen i rækkerne, der træder til hurtigst muligt. Og de vil gerne vise, at man stadigvæk er en duelig organisation, selvom ens leder og ansigt udadtil er blevet slået ihjel, siger han.
- Så man vil kunne frygte, at der kan komme angreb i den nærmeste fremtid, siger Jørgen Staun.
Han understreger samtidig, at der er andre terrororganisationer end Al-Qaeda, som begår islamistisk relateret terror.
- Der er et hav af kendte og mindre kendte organisationer, der hører med under den hat af voldelige radikale islamistiske bevægelser. Men det er et tilbageslag også for dem, fordi den overordnede symbolske leder er blevet ramt, siger han.
Amerikanske embedsmænd siger, at bin Ladens død vil medføre et gradvist forfald i Al-Qaeda, som vil være vanskeligt at vende igen for terrornetværket.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned