Ekspert: Faren mindskes ikke for danskere

Selv om danske kampsoldater vil være ude af Afghanistan efter 2014, bliver missionen ikke mindre farlig op til exitdatoen. Det vurderer Afghanistan-forsker, efter at Natolandene lørdag blev enige om en tidsplan for det krigshærgede land.

Danskerne skal nemlig dagligt patruljere med afghanske soldater som led i træningen for, at afghanerne kan overtage ansvaret for sikkerheden fra 2015. Det påpeger Peter Dahl Thruelsen, der forsker i Afghanistan ved Forsvarsakademiet.

- Umiddelbart kan man ikke sige, at det bliver mindre farligt, men på sigt skulle det gerne blive det, når de bliver bedre og bedre, siger han.

Forskeren påpeger også, at 20-40 procent af de afghanske enheder deserterer i visse afghanske regioner. Derfor søger ledelsen at rotere afghanske enheder, så de ikke forbliver tre år i den farlige Helmand-provins, hvor danskerne også er. Desuden er det bekymrende, at mange afghanske politibetjente er afhængige af opium eller heroin, forklarer han.

- Det er på ingen måde målet, at vi laver afghanske soldater, som er lige så gode som os. Det vigtigste er, at lokalbefolkningen ser dem som legitime repræsentanter for staten, siger han.

Selve målsætningen om at trække Natos kampsoldater og dermed også de danske ud inden 2015 er dog realistisk, vurderer Afghanistan-forskeren.

- Vi vil se en yderligere drejning i vores militære engagement med træning af specielt hæren. Det er rigtigt at omstille vores mission meget hurtigt. Det er realistisk at trække os ud i 2014, blot vi bibeholder nogle, som holder øje med afghanske sikkerhedsstyrker, mener han.

/ritzau/

Danske soldater er ikke mindre udsat for angreb på patruljer med afghanere, siger Afghanistan-forsker.

Offentliggjort Sidst opdateret