Det mener politisk kommentator Rasmus Jønsson.
- Han har set et samfundsproblem, som han har lyst, overskud og ressourcer til at løse. Jeg tror også, at han har tænkt over, at det nok ikke ser helt tosset ud på hans politiske c.v. og den fortælling, der er om ham som politiker, siger Jønsson.
Bedømmelsen af om den tidligere statsminister gør det her for mest for sin egen eller for drengenes skyld vil afhænge af, hvilken politisk holdning man har, mener kommentatoren.
Nogle vil se det som et mediestunt, mens andre vil se Løkke som en mand, der brænder for at gøre noget for dem, der har det svært.
- Der deler det nok vælgerne, som politik gør normalt, siger Jønsson.
Løkke erkender i Politiken, at Venstre som mangeårigt regeringsparti har andel i problemet med drenge, som er på vej ned ad slisken.
Samtidig kalder han det et samfundsproblem, som ikke bare kan løses på Christiansborg. Jønsson er inde på det samme.
- Det er selvfølgelig ikke godt nok, når man har været ved magten i 10 år, og der så i dén grad er brug for at støtte nogen. Omvendt kan man sige, at man ikke kan løse alle problemer som regering, siger kommentatoren.
Han er spændt på, om der vil komme flere toppolitikere, som går ind i projekter som privatpersoner, mens de er på toppen. Normalt gør de det, når de har toppet.
Rasmus Jønsson har været rådgiver for Ny Alliance, forgængeren for Liberal Alliance.
/ritzau/
Seneste artikler
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde