Ekspert: Ny forsvarsstruktur rykker ikke alverden
En nedlæggelse af Forsvarskommandoen vil ikke forhindre nye skandaler.
Det slår lektor ved Forsvarsakademiet Peter Viggo Jakobsen fast.
- Jeg tror simpelthen ikke på de udmeldinger, de er kommet med om, at nu skal vi undgå alle disse skandaler. Jeg kan ikke se, hvordan en sammenlægning af Forsvarskommandoen og departementet skal hindre fejl.
- Der vil stadig være sager, påpeger Peter Viggo Jakobsen over for Ritzau.
Regeringen og Enhedslisten er tidligt tirsdag blevet enige om en ny struktur for forsvaret. Aftalen gør det muligt at nedlægge Forsvarskommandoen og i stedet samle forsvarets ledelse i Forsvarsministeriet.
Regeringen vil på den måde luge ud i de pinlige sager i forsvaret.
Et eksempel herpå er "oversættelsessagen" fra 2009, hvor daværende forsvarschef Tim S. Jørgensen valgte at tage sin afsked, efter en ansat i Forsvarskommandoen lavede en falsk arabisk oversættelse af Thomas Rathsacks bog "Jæger - i krig med eliten".
Men sådanne sager vil ifølge Peter Viggo Jakobsen stadig dukke op. Han peger på, at mange af skandalerne er opstået længere nede i systemet.
- Og nogen gange har de simpelthen også været et resultat af, at ministeren ikke har ville indrømme præcist til Folketinget, hvad der foregik.
Han beskriver i stedet aftalen mellem regeringen og Enhedslisten som symbolpolitik.
- Det letter selvfølgelig nogle arbejdsgange, at man samler folk på det samme sted, og man kan nok også spare lidt rengøringspersonale. Men det gør egentlig ikke den store forskel. Forskellen er, at man tager to adresser og laver dem om til en samlet.
- Det eneste, der bliver nemmere i forhold til tidligere, er, at det nu bliver lettere at placere ansvaret entydigt hos ministeren. Ministeren kan ikke længere bare sige, at det er folk ude i Forsvarskommandoen, der har lavet en fejl, fortæller Peter Viggo Jakobsen.
/ritzau/
Seneste artikler
Indsatsleder om dramatisk nat: Usædvanligt travlt
Vild nat: Tre brande og indbrud i guldsmed på Lolland
Ansatte barrikaderede sig med lænestole: Strakspåbud til bosted
Seks millioner afsat til stor parkeringsplads
Agesen efter nederlag: - Vi mangler noget kynisme
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker