EL er imod Syrien-angreb: Vent på FN's våbeninspektører
USA bør ikke bombe Syrien med dansk støtte, skønt Bashar al-Assads regime ifølge USA's udenrigsminister John Kerry har angrebet sine borgere med kemiske våben.
Det siger Enhedslistens udenrigsordfører Nikolaj Villumsen, som ikke blev overbevist af John Kerry, da denne fredag fremlagde en amerikansk efterretningsrapport, der skulle bevise, at det er Assad, der står bag giftgasangrebet 21. august.
- Det er umuligt at sige noget med sikkerhed, før vi får en uafhængig rapport fra FN-inspektørerne.
- Jeg vil kraftigt appellere til, at dét er forudsætningen for den danske regerings stillingtagen, at vi hører fra FN, hvad der er op og ned, siger Nikolaj Villumsen.
FN's våbeninspektører ventes først at have deres analyse klar om 14 dage. De forlod lørdag Syrien efter at have undersøgt de områder ved Damaskus, som blev ramt af angrebet.
Rapporten fra den amerikanske regering er ufuldkommen, mener Enhedslistens ordfører.
- Der er huller, som man vil forsøge at lukke videre frem. Derfor er der ikke behov for bombardementer nu og her, siger Nikolaj Villumsen med henvisning til, at USA overvejer en lynaktion mod Syrien, som et flertal i Folketinget støtter.
- Enhedslistens holdning er klar: Danmark og USA bør ikke bombe Syrien, siger han og erkender, at situationen i Syrien er "fuldstændig forfærdelig".
Danmark skal derfor ifølge partiet øge sin humanitære hjælp med mere end de 100 millioner kroner, som regeringen gav fredag, men ikke deltage militært.
- Indtil nu har ingen seriøst påstået, at et bombardement vil kunne forbedre den humanitære situation for den syriske befolkning. Derfor skal vi gøre dét, som kan forbedre forholdene for befolkningen: At hjælpe humanitært, siger Nikolaj Villumsen.
- Vi skal presse på for at få politiske forhandlinger, så der kan komme en varig fredsløsning på konflikten, siger han.
Enhedslisten støttede i 2011 flyangreb på Libyen, men skiftede hurtigt holdning og gik alligevel imod.
/ritzau/
Seneste artikler
Tiltalt for flerårigt overgreb på plejedatter: Voldtog og truede hende på livet
Truet af lukning: Nu er der nyt om biografen
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie