EL kræver genforhandling om Nordsø-olien

Enhedslisten kræver nu en genforhandling af aftalen om Nordsø-olien, efter at selskaber har fået et større overskud en forventet.

Kravet kommer, efter at den nyvalgte klimaminister, Martin Lidegaard (R), ellers har afvist en sådan genforhandling med den begrundelse, at det ikke står i regeringsgrundlaget.

- Den høje oliepris har givet en stor indtjening på Nordsø-olien fra 2004 til 2010. Den danske stat ejer olien, men alligevel er 76,8 milliarder kroner havnet i lommerne på de store olieselskaber, siger Enhedslistens gruppeformand og energiordfører, Per Clausen, og fortsætter:

- Det er cirka 10 milliarder om året, samfundet er gået glip af.

Da Radikale Venstre indgik Nordsø-aftalen i 2003 med de borgerlige partier, var det med ét forbehold: At aftalen skulle genforhandles, hvis de grundlæggende forudsætninger for aftalen ændrede sig, så staten ikke blev snydt for mange milliarder.

I mellemtiden er oliepriserne steget kraftigt med det resultat, at olieselskaberne har tjent mere end fire gange så meget, som man havde forventet ved aftalens indgåelse.

- Jeg vil tage sagen op direkte over for ministeren, og vi vil også tage et krav om genforhandling af Nordsø-aftalen med til finanslovforhandlingerne, siger Per Clausen og fortsætter:

- I den nuværende vanskelige økonomiske situation vil det være helt uacceptabelt, hvis staten ikke får en større andel af indtægterne fra Nordsø-olien.

- Vi har simpelthen ikke råd til at fortsætte med at forgylde A.P. Møller og de multinationale selskaber. Vi har brug for pengene som en del af finansieringen af omstillingen til vedvarende energi.

I 2003 lød der da også anderledes toner fra Martin Lidegaard. Da De Radikale indgik aftalen, forsikrede Martin Lidegaard, at han ikke ville se passivt til, hvis forudsætningerne for aftalen ændrede sig.

/ritzau/

Liste Ø vil holde regering fast på løfte om score en del af gevinsten på Nordsø-olien.

Offentliggjort Sidst opdateret