Miljøminister Karen Ellemann (V) håber, at det australske firma Orica vil følge hendes ønske om at standse skibet med giftig HCB, som skulle til destruktion i på Kommunekemi Nyborg.
Hun understreger, at det er hendes egen politiske beslutning, som er begrundet af utrygheden i befolkningen, og ikke af politisk pres.
- Det er ikke et spørgsmål om mandater, siger Karen Ellemann.
- Jeg viser handlekraft og anmoder miljøstyrelsen om at kontakte Orica og orientere om den politiske situation og viderebringe mit ønske, siger ministeren, og fortsætter:
- Jeg er overbevist om, at Orica har det som jeg, at det skal ske på en tryg måde, siger hun og henviser til at Greenpeace og andre har truet med sabotage mod skibet.
- Der er en ekstrem utryghed i befolkningen, siger miljøministeren.
Hun afviser, at der er begået fejl i sagen, og fastholder dermed, at det var fuldt forsvarligt at give grønt lyst for den omstridte transport af giften fra Australien til Danmark.
- Der er ingen saglige ting i sagen, som skulle begrunde, at det ikke er i orden. Jeg træffer en politisk beslutning. Den er ikke sagligt begrundet, fastslår Karen Ellemann.
/ritzau/
Seneste artikler
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde