Ellemann-Jensen skiftede mening om salmevalg til bisættelse
Rustvognen venter på Uffe Ellemann-Jensens kiste ved Holmens Kirke i København. Han bisættes på Ordrup Kirkegård. Foto: Ida Marie Odgaard/Ritzau Scanpix
"At sige verden ret farvel" blev droppet til fordel for "Du som har tændt millioner af stjerner".
Ritzau Ritzau/ritzau/
OffentliggjortSidst opdateret
I TV 2-programmet "Det sidste ord", som blev vist efter Uffe Ellemann-Jensens død, udtalte den tidligere udenrigsminister og formand for Venstre, at han havde planlagt sin bisættelse til mindste detalje.
Heriblandt hvilke salmer, der skal skulle synges til bisættelsen, der finder sted tirsdag ved middagstid fra Holmens Kirke i København.
I programmet, der er optaget for knap halvandet år siden, nævner Uffe Ellemann-Jensen blandt andet salmen "At sige verden ret farvel", som en af de salmer, der skulle synges i kirken. Men efterfølgende ombestemte Uffe Ellemann-Jensen sig.
"At sige verden ret farvel" blev droppet og i stedet erstattet med "Du som har tændt millioner af stjerner".
Ifølge Venstre ville Uffe Ellemann-Jensen gerne have en salme, som folk kunne synge med på.
Annonce
De øvrige salmer, som Uffe Ellemann-Jensen har valgt, er "Se, nu stiger solen af havets skød" og "Du gav mig, o herre, en lod af din jord".
"Det sidste ord" blev sendt søndag aften, hvor Uffe Ellemann-Jensen blev interviewet af journalist Mikael Bertelsen.
I dag tager vi afsked med en af de allerstørste politikere - og en ægte statsmand??
Interviewet er optaget og lavet for knap halvandet år siden, og konceptet går ud på, at det først sendes i tv efter Uffe Ellemann-Jensens død.
Han døde 18. juni i en alder af 80 år.
/ritzau/
Statsminister Mette Frederiksen (S) var blandt gæsterne til Uffe Ellemann-Jensens bisættelse. Foto: Ida Marie Odgaard/Ritzau Scanpix
Uffe Ellemann-Jensen blev 80 år. Foto: Ida Marie Odgaard/Ritzau Scanpix
Jakob Ellemann-Jensen, Venstres formand og søn af Uffe Ellemann-Jensen, var en af de første, der ankom til Holmens Kirke. Foto: Ida Marie Odgaard/Ritzau Scanpix
Seneste artikler
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Takkehilsner nåede fra Nykøbing til Letland
Spøgelseshus lover gys: Nogle får et minde med hjem i bukserne
Kontrakter, webcam og ydmygelse: Tiltalt for at udsætte hustru for årelang kontrol
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned