En milliard kroner uddeles til forskere

Forskere kan godt begynde at glæde sig, for Folketingets partiets indleder mandag forhandlinger om at fordele godt én milliard kroner ekstra til forskning i 2012.

Det oplyser uddannelsesminister Morten Østergaard (R).

- I 2012 øger vi forskningsbudgettet med 300 millioner kroner i forhold til VK-regeringens finanslovforslag, siger han.

- Jeg er glad for, at alle partier fredag i Finansministeriet tilsluttede sig dén ambition, så vi kan indlede forhandlinger om en ekstra milliard til forskning, siger han.

Fredag sagde alle partier ja hos finansminister Bjarne Corydon (S) til at forhandle fordeling af forskningsmilliarden. S-R-SF-regeringen har lagt 300 millioner kroner ekstra i puljen, som alle partier fra Liberal Alliance til Enhedslisten gerne vil være med til at fordele.

S-R-SF-regeringen vil give samme beløb til basisforskning på universiteterne næste år. Desuden skal den fri forskningsråd og uddannelsesforskning fortsætte. Endelig vil regeringen strategisk satse på forskning i "grønne" emner, siger Morten Østergaard.

- Det vil sige miljøteknologi og i særlig grad klima- og energiforskning, uddyber han.

Morten Østergaard håber på et bredt forlig, selv om især Venstre har trukket en rød linje ved højere skatter og afgifter til forhandlinger om finansloven.

- Vi er i regeringens finanslovforslag kommet med en række bud på højere afgifter, men også omprioritering. Vi agter at finde finansiering til disse 300 millioner kroner, så vi kan skabe et bredt forlig, siger uddannelsesministeren.

- Det er regeringens ambition at samle så bredt flertal som muligt. Det giver dansk forskning det bedste rygstød. Derfor tror vi, at det er muligt at blive enig med de partier, der vil tage ansvar, siger Morten Østergaard.

/ritzau/

Folketingets partier skal i gang med at fordele en milliard kroner til forskning, siger uddannelsesministerern

Offentliggjort Sidst opdateret