Engell: Ganske alvorlig sag for Uffe Elbæk
Kulturminister Uffe Elbæk (R) slipper næppe for, at Rigsrevisionen foretager en uvildig undersøgelse af hans forvaltning. For hvad har ministeriets rolle været i sagen om Akademiet for Utæmmet Kreativitet (AFUK)?
Det spørgsmål står endnu ubesvaret hen, mener politisk kommentator Hans Engell.
- Sagen er ganske alvorlig for Uffe Elbæk. Jeg kan ikke forestille mig, at Folketinget vil kunne få belyst sagen tilstrækkeligt på det kommende samråd. Det er kun Rigsrevisionen, der kan få adgang til samtlige akter i sagen.
- Derfor tror jeg ikke, at Uffe Elbæk slipper for en undersøgelse, siger Hans Engell til Ritzau.
Efter et møde søndag mellem Uffe Elbæk, Venstres kulturordfører Michael Aastrup Jensen og Dansk Folkepartis medlem af Folketingets kulturudvalg Pia Kjærsgaard kom det frem, at ministeren ikke selv ønsker en undersøgelse af frygt for præcedens.
- Hvis det er sådan, at en minister har rent mel i posen, ville han sige: Kom endelig og undersøg mig. Det virker meget besynderligt. Er der ikke noget at komme efter, kunne han selv opfordre Rigsrevisionen til at gå ind i sagen, siger Hans Engell.
Det afgørende i Elbæk-sagen er ikke beløbenes størrelse, hvad angår de fem arrangementer, som ministeren har været vært for på AFUK. Der mangler den vigtige brik: Ministeriets rolle - det er dér, nøglen ligger til en afklaring af sagen, mener Engell.
- Af ministeriets redegørelse over arrangementer på AFUK fremgår ikke, om ministeriet har sagt god for arrangementerne.
- Har departementschefen virkelig sagt: Det er helt i orden, minister, at du lægger fem ud af 20 arrangementer på det såkaldte akademi, eller har han fået advarsler? Vi mangler at få afklaret ministeriets rolle, og det kan kun Rigsrevisionen, siger Engell.
Han påpeger, at sidste gang en minister mistede jobbet på grund af en sag om middage og sammenkomster, var, da Arne Melchior (CD) måtte trække sig som trafikminister i 1986.
- Det var den daværende departementschef, der fældede ham, siger Hans Engell.
/ritzau/
Seneste artikler
Inger fik revet tæppet væk under sig: Så tog hun en beslutning, der ændrede alt
Politiet efterlyser vidner efter vild nat
Vild nat: Så voldsomme var brandene
Vild nat: Tre brande og indbrud i guldsmed på Lolland
Ansatte barrikaderede sig med lænestole: Strakspåbud til bosted
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker