Regeringen og erhvervslivet har svært ved at blot at smide S og SF's nye økonomiske plan ud ad vinduet og stemple det som traditionel venstreorienteret politik. Det siger politisk kommentator og tidligere konservativ formand Hans Engell.
- De har stykket den sammen af mange elementer, og man kan ikke bare sige, det er en rød plan, der går ud over de rige, og hvor erhvervslivet kommer til at bløde, siger Hans Engell og fortsætter:
- Der er elementer, hvor jeg får mindelser om konservativ politik for 20 år siden. De siger, de er klar til at reducere selskabsskatten i forhold til det planlagte mod at se på erhvervsstøtteordninger. Det var også konservativ politik, siger Hans Engell.
Hovedelementet er, at danskerne skal arbejde mere for at bevare velfærden.
- Det allervigtigste er, at den signalerer ansvarlighed. At de er klar til også at gå ind og tage svære beslutninger, siger Hans Engell.
Hans Engell ser flere ligheder mellem den plan, som S og SF præsenterede tirsdag, og den socialdemokratiske plan "Gang i 90'erne".
- Det var en plan, der banede vejen for skiftet, der kom i 1993. Ikke bare indholdsmæssigt, men også politisk. Planen fik gang i beskæftigelsen efter en række år med besparelser, siger Hans Engell.
Han understreger dog, at det også er en plan med usikkerhed. For en ting er at sige, at danskerne skal arbejde mere, noget andet er, hvordan det skal komme til at ske.
- Der er mange forudsætninger, der skal på plads, før man indkassere milliarderne, og det er langt fra sikkert, det kommer på plads. Det forudsætter, at man kan blive enige ved et forhandlingsbord, og hvis det skal til afstemning blandt lønmodtagere, skal det også vedtages der, siger Hans Engell.
/ritzau/
Seneste artikler
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Føler de bliver druknet: Først var der ingen bilag – så kom der 16
Tyve fældet, da vildmarksbad selv slog alarm
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde