Enhedslisten er positiv over for øget grænsekontrol
Fornuftigt at forhindre menneskesmugling med grænsekontrol, mener EL, som omvendt er rystet over asylstramning
Statsminister Helle Thorning-Schmidt (S) kan muligvis sikre sig opbakning til øget grænsekontrol fra Enhedslisten.
I hvert fald fastslår Enhedslistens politiske ordfører, Johanne Schmidt-Nielsen, at det kan være fornuftigt at forhindre narkotika- og menneskesmugling med øget grænsekontrol, som Thorning lægger op til i sin åbningstale.
Til gengæld er Enhedslisten "rystet" over, at regeringen vil begrænse asylansøgeres ret til at få familien til Danmark.
Thorning fastslog i sin åbningstale, at en flygtning, der er i Danmark under midlertidig beskyttelse, ikke skal have krav på at få familien til Danmark det første år, efter han eller hun har fået opholdstilladelse.
- Jeg forstår ikke, at en regering med deltagelse af De Radikale kan mene, at flygtninge skal afskæres fra deres familier, siger Johanne Schmidt-Nielsen.
Hun efterlyser samtidig, at statsministeren sætter handling bag ord som "fællesskab" og "velfærd"
- Virkeligheden er jo, at vores fællesskab er blevet undergravet af de mange nedskæringsreformer, som regeringen har gennemført.
- Jeg tror, at mange lønmodtagere har svært ved at genkende de fine ord om fællesskab, når de samtidig oplever, at deres tryghed er alvorlig forringet af dagpengereformen og kontanthjælpsreformen, siger Johanne Schmidt-Nielsen.
Hun mener samtidig, at historier om ældre mennesker, der får gammelt vakuumpakket mad, eller går med ble fordi der ikke er tid til at hjælpe dem på toilettet, er eksempler på, at det er gået alt for vidt med effektiviseringer og nedskæringer i velfærden.
- Der er i den grad brug for handling, siger Johanne Schmidt-Nielsen, der til gengæld roser Thorning for at afsætte 100 millioner kroner til at hjælpe mennesker, der er ramt af demens, og deres pårørende.
- Men der er brug for meget mere, hvis denne her regering skal have genoprettet et velfærdssamfund, som har været hårdt ramt efter krisen, siger Johanne Schmidt-Nielsen.
Seneste artikler
Det, han så som dreng, fulgte ham resten af livet
Røg i hal ved børnehus
Kontrol af byggeplads afslørede efterlyst ukrainer
Mikkel oplever sin tredje skolelukning
René Hedegaard fortsætter som direktør i Krokodille Zoo
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Kvinde anholdt: Truede med at skyde bekendt
Bostedet Langholt lukker