Ifølge reformen skal alle i arbejde have et højere fradrag. Men enlige forsørgere skal lokkes med et ekstra fradrag, så forskellen mellem kontanthjælp og løn bliver større.
Dermed håber regeringen at løse problemet med, at enlige på kontanthjælp kun har en lille økonomisk gevinst ud af at få et arbejde. Det skyldes, at de modtager en række ekstra ydelser, der aftrappes, når indtægten stiger.
Arbejderbevægelsens Erhvervsråd, AE, er begejstret for forslaget. AE har tidligere regnet på et forslag om at hæve beskæftigelsesfradraget og tredoble fradraget til enlige forsørgere.
Det vil give en enlig forsørger en ekstragevinst på 640 kroner om måneden ved at gå fra kontanthjælp til et job med en månedsløn på 17.500 kroner.
- Det er en god idé, som vi er meget vilde med. Når man målretter fradraget til enlige forsørgere, som har mindst gevinst ved at komme i arbejde, så batter det virkelig noget, siger AE-direktør Lars Andersen til Jyllands-Posten.
Avisen sætter ikke beløb på det ekstra fradrag for enlige forsørgere. Regeringen præsenterer sit udspil til en skattereform på tirsdag. Reformen skal give statskassen tre milliarder kroner, og øge arbejdsudbuddet med 12.000-13.000 personer.
/ritzau/
Seneste artikler
Renovering af stor p-plads rykker nærmere
Sætter ord på viral video: - Det var et sats
Mistænkt for menneskesmugling: Nu er de varetægtsfængslet
Underskud og låneoptag: Sådan endte byrådsmødet
Dagligvarebutik i nødråb
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker