Et Folketing i opbrud

Offentliggjort Sidst opdateret

* Senest den 4. juni 2023 skal der have været afholdt folketingsvalg, men da De Radikale har truet med at udstede et mistillidsvotum og dermed vælte regeringen, hvis ikke det udskrives senest 4. oktober, er forventningen, at det kommer inden længe.

* Vælgerne har det bredeste udbud af partier nogensinde at stemme på. Der er helt 15 styk på stemmesedlen. Seneste opstillingsberettigede parti er Inger Støjbergs Danmarksdemokraterne, der står til at brage ind i Folketinget.

* 14 af dem er allerede repræsenteret med et eller flere folketingsmedlemmer på Christiansborg.

/ritzau/

Gode historier kommer ikke af sig selv

Allerede abonnent? Log ind

Vi stiller spørgsmål, tjekker svar og følger sagerne til dørs. Det kræver tid og dygtige journalister. Derfor koster det at læse med. Med F+ får du lokal journalistik tæt på livet på Lolland og Falster – og er med til at betale for den næste gode historie.

Prøv 2 uger for 19 kr. pr. uge

Abonnementet forsætter til normalpris, 39 kr.pr. uge, efter 2 uger.