EU-formandskab markeres i Aarhus med besøg af EU-spids og gadefest
EU-kommissionsformand Ursula von der Leyen var 18. marts på besøg i Danmark. Det er hun igen 3. juli, hvor statsminister Mette Frederiksen (S) og regeringen tager imod hende, i anledning af at Danmark overtager EU-formandskabet. (Arkivfoto). Foto: Emil Nicolai Helms/Ritzau Scanpix
Ursula von der Leyen møder 3. juli den danske regering i Aarhus for at markere EU-formandskab.
Når Danmark fra 1. juli overtager EU-formandskabet et halvt år frem, bliver det markeret ved et arrangement 3. juli i Aarhus.
Det oplyser Statsministeriet i en pressemeddelelse.
Her tager "den samlede danske regering" imod Europa-Kommissionen og kommissionsformand Ursula von der Leyen.
Efterfølgende vil der om aftenen være "europæisk gadefest" med koncerter og fællesspisning i Rådhusparken i Aarhus.
- Vi skal bruge brydningstiden til at skabe et endnu stærkere Europa, der opruster og forsvarer sine demokratiske samfund og Ukraines fremtid i Europa, siger statsminister Mette Frederiksen (S) i meddelelsen.
Europa skal styrkes med fokus på konkurrenceevne, grøn energi, migration og social balance, lyder det videre.
- Det bliver Danmarks opgave at sætte retning, skubbe på for fremdrift og styrke sammenholdet i denne skæbnestund for Europa, siger statsministeren.
EU-formandskabet går på skift mellem medlemslandene for seks måneder ad gangen.
I de seks måneder leder formandskabet samlinger og møder og hjælper med at sikre kontinuiteten i EU's arbejde.
I Danmark skal der være uformelle EU-ministermøder i Aalborg Herning, Horsens og København/Frederiksberg.
- Formandskabet skydes i gang i Aarhus og vil det næste halve år komme rundt i landet, så vi kan vise fantastiske Danmark frem for resten af Europa, siger europaminister Marie Bjerre (V) i pressemeddelelsen.
Danmark har foreløbig haft EU-formandskabet syv gange. Senest var i 2012.
/ritzau/
Seneste artikler
Seks millioner afsat til stor parkeringsplads
Agesen efter nederlag: - Vi mangler noget kynisme
Drilske rumænere slår Nykøbing Falster i Champions League
Vejrguderne holdt hånden over Æblets Dag
TSØ lukkede kampen tidligt i storsejr
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker