En del var mødt op for at høre, hvad Fælleslisten havde at byde på. Partiet, hvis vigtigste sag er decentralisering, søgte både efter lokale folketingskandidater og underskrifter. De skal nemlig have samlet 20.000 underskrifter for at kunne stille op til Folketinget.
Et af de helt lokale ansigter var Kurt O. S. Hansen, som har planer om at melde sig ind i det nye parti. Han er formand for Foreningen Nærsamfund fra Vestlolland. Denne foreningen blev oprettet på grund af nedlæggelsen af Nakskov Sygehus - en oprettelse, som minder om Fælleslistens, som blev oprettet i forbindelse med sygehus-debatten i Nordjylland.
- Problemet lige nu er, at vi skal have fundet ben at stå på og udarbejdet partiprogrammer, forklarer Kurt O.S. Hansen. Han påpeger, at de er nødt til at have andre sager end sygehusene.
Også Freddy Blak var mødt op til det stiftende møde for Fælleslisten i Herlufsholm Idrætscenter. Han interesserede sig for det nye parti, men kaldte dem samtidig for "politisk uerfarne".
Formanden for Fælleslisten Leif Hornshøj ser det dog ikke som et problem, da han synes, det er vigtigere for partiet at have lokale ansigter som folketingskandidater.
Og politisk kommentator og ekstern lektor ved Roskilde Universitet Rasmus Jønsson advarer netop mod at partiet kunne tiltrække halvkendte ansigter. - Det nye danske udkantsparti, Fælleslisten, risikerer at blive overtaget af politiske halvkendte landsbytosser i kampen for at komme i Folketinget, fortæller Rasmus Jønsson.
Dog påpeger han, at partiet vil få brug for nogle kendte ansigter for at slå igennem på landsplan.
Seneste artikler
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde