Fagbevægelsens medlemmer kommer direkte til at betale for S og SF's storstilede annoncekampagne Fair Løsning.
Kampagnen er nemlig delvist betalt af fagbevægelsen. Det bekræfter sekretariatsleder for SF's partikontor, Jens Andersen, over for Berlingske Tidende.
Han vil dog ikke oplyse, hvor mange støttekroner de to partier har fået til annoncerne, der viser formændene Helle Thorning-Schmidt (S) og Villy Søvndal (SF) side om side.
Den direkte støtte til partiernes kampagne kritiseres af FOA's formand, Dennis Kristensen, der er medlem af LO's ledelse.
Han fastslår, at FOA af princip ikke støtter politiske partier økonomisk.
- Det kommer bag på mig, at det sker. I LO har vi truffet en beslutning om, at vi skal være helt uafhængige i diskussionen om de 12 minutters ekstra arbejde, siger Dennis Kristensen og advarer om, at for tætte bånd til rød blok kan ende med at skade fagbevægelsens medlemmer.
Også HK afviser at have støttet annoncekampagnen, mens 3F's kommunikationschef, Palle Smed, hverken vil be- eller afkræfte at have givet penge til de to politiske partier.
Gallup anslår, at S og SF's annoncer alene i maj har kostet 5,1 millioner kroner.
/ritzau/
Seneste artikler
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde