- Hvis vores medlemmer og den danske befolkning skal forstå, hvorfor de skal arbejde mere, skal der være arbejdspladser til dem.
- Det er der ikke i dag med den høje ledighed. Det har afgørende betydning for os, at regeringen sætter gang i vækst og efterspørgsel i Danmark og efter danske varer, siger Poul Erik Skov Christensen.
Det er især på det grønne område, Poul Erik Skov Christensen efterlyser handling. Selv om regeringen i april indgik en bred energiaftale til 3,5 milliarder kroner, mener Poul Erik Skov Christensen, at regeringen satser for lidt på grøn vækst.
- Der skal også gang i eksporterhvervene. Regeringen kunne være friskere og investere i nye teknologiområder.
- Det kan være anden generation af bioætanol, som giver arbejdspladser i Udkantsdanmark. Det kan være bølgeenergi eller eksport af vores store viden om havvindmølleparker, foreslår Poul Erik Skov Christensen.
Både formanden for FTF, Bente Sorgenfrey, og FOA's formand Dennis Kristensen bakker ham op. De har begge svært ved at finde væksten i regeringens udkast til kommissorium for trepartsforhandlingerne.
- Det, der skulle sikre, at der bliver job nok, er, at regeringen sparker væksten i gang. Og man skal lede meget efter vækstinitiativer, siger Dennis Kristensen til Information.
/ritzau/
Seneste artikler
Renovering af stor p-plads rykker nærmere
Sætter ord på viral video: - Det var et sats
Mistænkt for menneskesmugling: Nu er de varetægtsfængslet
Underskud og låneoptag: Sådan endte byrådsmødet
Dagligvarebutik i nødråb
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker