FAKTA: Aftale giver kvindelige forskere et forspring
* Regeringen besluttede torsdag sammen med Enhedslisten, De Konservative, Venstre og Dansk Folkeparti at bevilge 70 millioner kroner til det såkaldte Ydun-program.
* Programmet prioriterer at støtte kvindelige forskeransøgere over mandlige, hvis de er lige dygtige.
* De 70 millioner kroner skal uddeles i løbet af 2014, og der lægges op til, at der ydes støtte til forskningsprojekter i størrelsesordenen to til seks millioner kroner.
* Programmet er åbent for alle forskere, uagtet køn og fagområder. Men gennem dispensation fra ligebehandlingsloven prioriteres en kvindelig ansøger altså over en mandlig, hvis deres kvalifikationer er de samme.
* Ydun-programmet er en del af en større politisk aftale om 678 millioner kroner fra forskningsreserven, som i 2014 skal gå til tværgående forskningsinitiativer.
* Det Frie Forskningsråd får 219 millioner kroner, hvoraf 70 millioner kroner går til Ydun-programmet, "der skal styrke talentudnyttelsen i dansk forskning ved at fremme en mere ligelig kønssammensætning af forskningsmiljøerne i Danmark".
Kilde: Ministeriet for Forskning, Innovation og Videregående Uddannelser
/ritzau/
Seneste artikler
Vild nat: Så voldsomme var brandene
Vild nat: Tre brande og indbrud i guldsmed på Lolland
Ansatte barrikaderede sig med lænestole: Strakspåbud til bosted
Seks millioner afsat til stor parkeringsplads
Agesen efter nederlag: - Vi mangler noget kynisme
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker