FAKTA: De Konservative vil sænke skatter og afgifter
Gennem valgkampen er Det Konservative Folkeparti kommet med en lang række forslag. Få overblikket her.
Her er de vigtigste punkter, som Det Konservative Folkeparti har foreslået op til valget:
* Det Konservative Folkeparti vil indføre kontanthjælpsloft, hvor der altid er mindst 3000 kroner i forskel mellem at være på passiv forsørgelse og at være i arbejde.
* Skatter og afgifter skal sættes ned. Offentligt bureaukrati skal slankes, mens skatten skal sænkes og beskæftigelsesfradraget hæves.
* Alle de lempelser af asylpolitikken, som regeringen har gennemført, skal rulles tilbage. Blandt andet skal flygtninge kun kunne få permanent ophold, hvis man arbejder, taler dansk og reelt er integreret i samfundet.
* Det Konservative Folkeparti og resten af blå blok har fremlagt fælles EU-plan. Blå blok støtter Storbritanniens ønske om genforhandlinger med EU om fortsat medlemskab. Derudover vil man samle en alliance af ligesindede lande, der skal arbejde for, at EU ikke udvikler sig til en social union.
* Partiet går til valg på at få 800 flere betjente i Danmark.
* Registreringsafgiften på biler skal sænkes fra 180 procent til 105 procent. Ifølge partiet vil en registreringsafgift på 105 procent gøre, at en bil, der ellers ville koste omkring 360.000 kroner, kan købes for under 310.000 kroner.
Kilder: Konservative og Ritzau
Seneste artikler
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Takkehilsner nåede fra Nykøbing til Letland
Spøgelseshus lover gys: Nogle får et minde med hjem i bukserne
Kontrakter, webcam og ydmygelse: Tiltalt for at udsætte hustru for årelang kontrol
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned