FAKTA: Europol har flere gange hjulpet Danmark
Foto: Erik Luntang /Scanpix
Erik Luntang /Scanpix
I flere tilfælde har Europol hjulpet dansk politi med at opklare større narkosager, oplyser Justitsministeriet. Her er et par eksempler:
* Operation Midland: Via Europol efterforskede dansk, belgisk, hollandsk og litauisk politi i 2010 en sag om cirka 70 kilo amfetamin. I alt er 32 personer blevet dømt, heraf fik to personer henholdsvis 12 og 10 års fængsel i 2012.
* Operation Hot Lips: I en jysk efterforskning vedrørende 72 kilo amfetamin blev der i 2012 via Europol anmodet om og foretaget observationer i Tyskland og Holland til brug for sagen. I sagen er der afsagt domme på op til 12 års fængsel.
* Operation Citron: Dansk politi efterforskede i 2012 mod flere mistænkte for hashsmugleri fra Spanien, og via Europol blev der skabt kontakt til de relevante spanske myndigheder. Der skete anholdelser både i Danmark og i Spanien, og i sagen er der afsagt domme på op til seks års fængsel.
* Den såkaldte Armenien-sag: I 2011 blev der beslaglagt 9,3 kilo heroin på Sjælland, og Europol blev inddraget i den internationale efterforskning, som førte til, at der i Armenien blev beslaglagt 100 kilo heroin. Tre mænd er idømt fængsel i 15, 13 og 10 år.
/ritzau/
Seneste artikler
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde