FAKTA: Medlemslande i ICC har pligt til at anholde Netanyahu
Den Internationale Straffedomstol (ICC) udstedte torsdag en arrestordre på den israelske premierminister Benjamin Netanyahu. Fredag siger Lars Løkke Rasmussen (M), at Danmark, som er et domstolens medlemslande, vil overholde sine folkeretlige forpligtelser. (Arkivfoto). Foto: Ronen Zvulun/Reuters
Udenrigsministeren siger, at Danmark vil overholde sine folkeretlige forpligtelser efter arrestordre.
Den Internationale Straffedomstol (ICC) udstedte torsdag arrestordrer på blandt andre den israelske premierminister, Benjamin Netanyahu.
Fredag fortæller udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen (M) i et skriftligt svar, at han har talt med sin israelske kollega, Gideon Saar.
Her har han gjort det klart, at Danmark er en fast støtte af ICC, og at Danmark overholder sine folkeretlige forpligtelser. En mistanke skal efterforskes, lyder det.
Som medlem af ICC har Danmark pligt til at samarbejde med domstolen.
Bliv klogere på domstolen og dens arrestordrer her:
* ICC ligger i Haag i Holland. Den blev etableret ved Rom-statutten, som blev vedtaget på en FN-konference i Rom i 1998.
* Domstolen skal komplementere og ikke erstatte retssystemerne i de enkelte lande.
* I dag har 124 lande ratificeret statutten. De pågældende har en forpligtelse til at samarbejde med domstolen. Andre stater kan vælge frivilligt at samarbejde.
* EU-landene og lande på tværs af Latinamerika, Afrika og Asien er at finde på listen over medlemmerne. Men eksempelvis USA, Kina og Indien har ikke ratificeret statutten.
* Domstolen kan kun retsforfølge personer fra medlemsstater, personer, som udfører krigsforbrydelser på medlemsstaters territorie, eller i stater, som anerkender domstolens jurisdiktion.
* De palæstinensiske områder har været medlemmer af domstolen siden 2015.
* Israel er ikke medlemsstat og anerkender ikke domstolens jurisdiktion. Men ICC's anklager Karim Khan har tidligere udtalt, at domstolen har jurisdiktion over mulige krigsforbrydelser, som Hamas-bevægelsen har udført i Israel.
* Hvis et medlemsland ikke anholder en person, som er omfattet af en arrestordre, kan domstolen beslutte at sende sagen til forsamlingen af medlemsstater.
* Forsamlingen, som mødes mindst en gang årligt, kan vedtage at fordømme beslutningen, men landet, som ikke anholder en person, risikerer eksempelvis ingen sanktioner.
Kilder: Den Internationale Straffedomstol (ICC), Politico, lex.dk og Reuters
/ritzau/
Seneste artikler
Uligheden bør på dagsordenen
Henstilling fra politiet hjalp ikke: Truede kvinde to gange
Inger fik revet tæppet væk under sig: Så tog hun en beslutning, der ændrede alt
Politiet efterlyser vidner efter vild nat
Vild nat: Så voldsomme var brandene
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker