FAKTA: Søren Pinds mange kontroverser

Venstres udenrigsordfører, Søren Pind, kom torsdag i vælten, da han kaldte den nytiltrådte udenrigsminister, Holger K. Nielsen (SF), i samråd på grund af en udtalelse om Cuba.

Offentliggjort Sidst opdateret

Læs om den sag - og flere af Pinds kontroversielle sager - her:

* Cuba-paradiset

Ved torsdagens ministeroverdragelse i Udenrigsministeriet forærede Holger K. Nielsen en hængekøje og en cd med Buena Vista Social Club til afgående udenrigsminister og partifælle Villy Søvndal.

- (...) hvis du ikke får tid til at tage til Cuba, så kan du her til sommer hænge hængekøjen op mellem to træer og høre den her cd og drømme dig til de cubanske strande og det cubanske paradis, sagde Holger K. Nielsen til Villy Søvndal.

Det fik Søren Pind til at kalde den ny minister i samråd og skrive følgende på Facebook:

- Danmarks nye udenrigsminister taler om det diktatoriske paradis. Det er simpelthen ikke acceptabelt.

Fredag trak Søren Pind i land for "at lade julefreden sænke sig". Det skete efter kritik fra flere Venstre-folk.

* PindPind i Afrika

I 2011 var Søren Pind i Sydsudan for at fejre landets selvstændighed. På vej ud af et fly på en lille landingsplads fik Pind ideen om at få taget et billede, hvor han poserer med herremandsattitude og i noget, der ligner et kolonistkostume, mens hans vinker med en tropehat.

Billedet er meget kendt og blev hurtigt døbt "PindPind i Afrika" som en sarkastisk sammenligning med tegneserien "Tintin i Congo", hvor sorte mennesker skildres meget nedladende.

Pind selv har efterfølgende sagt, at billedet blev taget i sjov.

- De lo højt, dem der var der. Men jeg havde lige overset, at der også stod en fotograf, sagde han blandt andet.

* Manisk presseliderlig professor

Søren Pind kaldte i sin tid som udviklingsminister professor Claus Haagen Jensen fra CBS for "manisk presseliderlig" og "en skændsel for juraen".

Det skete, efter at professoren havde kritiseret tidligere integrationsminister Birthe Rønn Hornbechs (V) opførsel under et samråd, hvor hun til sidst nægtede at svare på spørgsmål i den såkaldte statsløsesag.

* Marlene halv-vind

Endnu en professor har været udsat for Søren Pinds kritik. Marlene Wind fra Københavns Universitet fremsatte en række hårde bemærkninger om den daværende VK-regerings grænsepolitik. Og Pind svarede igen på Facebook.

- Ku hende der Marlene halv-vind ikke snart stille sig i spidsen for ekspert-partiet, så vi ku se, hvor folkeligt grundlaget egentlig var, skrev Pind på Facebook.

* Løgnagtig journalist

I november 2010 skrev Søren Pind på Facebook, at journalisten Lars Fogt var "en uvederhæftig, løgnagtig bedrager", efter at Fogt havde skrevet kritisk om den daværende udviklingsminister.

Dagen efter undskyldte Pind dog sin voldsomme kritik.

Kilde: Dr.dk

/ritzau/