FAKTA: Uffe Elbæks arrangementer på AFUK
Kulturministeriet har søndag offentliggjort en redegørelse af kulturminister Uffe Elbæks (R) arrangementer på Akademiet for Utæmmet Kreativitet (AFUK), der blandt andet huser en produktionsskole og artistforeninger.
I redegørelsen forklarer ministeriet blandt andet:
* Uffe Elbæk, der har siddet i bestyrelsen for AFUK mellem 2008 og 2011, har holdt cirka 20 arrangementer, siden han overtog ministerposten i oktober 2011. Heraf har fem arrangementer været på AFUK.
* Den 15. december 2011 holdt Kulturministeriet med Uffe Elbæk i spidsen en middag for Folketingets kulturudvalg med "en introduktion til artistuddannelserne samt en middag, hvor der under middagen blev præsenteret forskellige artistnumre."
Kuvertprisen under arrangementet var 500 kroner per person. Hertil blev lagt 12.500 kroner i lokaleleje og 7500 kroner i honorar til artisterne. Der var 25 mennesker til middag. Den samlede pris for arrangementet blev således 32.500 kroner.
* Den 27. februar i år holdt kulturministeren en middag med gruppen Team Culture, der havde til formål at "tage ud i Europa for at finde gode eksempler på kunst, der gjorde en forskel i en krisetid".
Arrangementet var en halvanden dags konference, der foregik i København. Ifølge Kulturministeriet foregik middagen på AFUK, da ny-cirkus "har et reelt potentiale for at blive et markant vækstområde inden for oplevelsesøkonomien."
Prisen per kuvert for middagen var 600 kroner per person for i alt 18 personer. Lokalelejen var på 10.000 kroner, mens artisterne fik 6000 kroner. Samlet pris: 26.800 kroner.
* Den 31. maj i år afholdt Kulturministeriet et uformelt møde for sportsdirektørerne i EU. Her faldt valget igen på AFUK til middagsarrangementet.
Ministeriet vurderede, at "AFUK bedst kunne forene kravene om en middag på et passende niveau samt opvisning under middagen af AFUK's artister, som viser bevægelse på en anden måde end den, der er kendt i den etablerede europæiske sportsverden".
Arrangementet løb op i 600 kroner per kuvert til 80 personer, 12.500 kroner i lokaleleje samt 10.000 kroner til artisterne. Samlet pris: 70.500 kroner.
* Derudover afholdt Kulturministeriet to "Kultur på Kanten"-arrangementer på AFUK for 80 personer per gang. Den 8. maj 2012 kostede arrangementet 5000 kroner i lokaleleje, mens arrangementet den 21. august 2012 kostede 10.500 kroner.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned