Står det til fødevareminister Henrik Høegh (V), vil det om et års tid være muligt hurtigt at vælge og vrage mellem mængder af fastfood uden overflod af fedt, sukker og salt og med et fornuftigt indhold. Det skriver Berlingske Tidende.
Ministeren opfordrer fastfoodkæderne til frivilligt at tilslutte sig en mærkningsordning a la Nøglehullet, som sidste år blev indført i detailhandlen.
I forbindelse med projektet tager Henrik Høegh mandag til Lyon i Sydfrankrig for at diskutere sund mad med mesterkokken Paul Bocuse, der har åbnet en restaurantkæde, Quest Express, med ernæringsrigtige og lækre retter til en overkommelig pris.
Den danske fødevareminister overvejer at søge om et millionbeløb på finansloven til udvikling af mærkningsordningen.
/ritzau/
Seneste artikler
Ansatte barrikaderede sig med lænestole: Strakspåbud til bosted
Seks millioner afsat til stor parkeringsplads
Agesen efter nederlag: - Vi mangler noget kynisme
Drilske rumænere slår Nykøbing Falster i Champions League
Vejrguderne holdt hånden over Æblets Dag
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker