Alt tyder på, at regeringen og Enhedslisten lørdag bliver enige om en såkaldt ramme for næste års finanslov, og at blå blok er så godt som ude af forhandlingerne
Næste års finanslovaftale skal dermed aftales mellem S-R-SF-regeringen og Liste Ø.
- Vi skal lige hjem og regne på det, men det er vores klare forventning, at vi i morgen bliver enige om en ramme for de fortsatte forhandlinger, siger Enhedslistens politiske ordfører, Johanne Schmidt-Nielsen, efter at partiet fredag aften mødtes med finansminister Bjarne Corydon (S).
Regeringen har således foreslået at hæve skatter og afgifter med fem milliarder kroner - milliarder som skal bruges til de foreslåede miljø- og velfærdsforbedringer. Selv om regeringen og Enhedslisten nu forsøger at blive enige om bundlinjen i den kommende finanslov, altså udgifter og indtægter, så vil de dog stadig mangle at bliver enige om fordelingen af disse.
- Det er afgørende for os, at vi får sikret en social balance i forhold til de skatter og afgifter, som der er i finanslovforslaget, siger Johanne Schmidt-Nielsen.
Ifølge finansministeren skyldes beslutningen om foreløbig kun at fortsætte forhandlingerne om forslaget til næste års finanslov med Enhedslisten, at blå blok har afvist de foreslåede stigninger af skatter og afgifter. Selv om Bjarne Corydon ikke officielt vil udelukke, at oppositionen senere kan blive kaldt tilbage, så er han "meget, meget skeptisk" overfor muligheden for, at det sker.
- Regeringen har foreslået at hæve skatter og afgifter med fem milliarder kroner for at investere i en række forbedringer. Det er det, vi sidder og drøfter, og vi er kommet rigtig godt i gang, lyder det diplomatisk fra finansministeren.
Den samlede finanslovaftale skal senest falde på plads i slutningen af næste uge. Hvis de nye skatter og afgifter skal nå at træde i kraft den 1. januar, skal lovene nemlig senest fremsættes mandag 21. november.
/ritzau/
Seneste artikler
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Føler de bliver druknet: Først var der ingen bilag – så kom der 16
Tyve fældet, da vildmarksbad selv slog alarm
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde