Flemming Stenild ny SF folketingskandidat
Foto: Claus Hansen
Claus Hansen
Den rutinerede politiker 67-årige Flemming Stenild fra Nysted bliver ny folketingskandidat for SF i Lollands-Kredsen, Han afløser Torben Hansen, der er gået over til Dansk Folkeparti.
På et medlemsmøde onsdag aften har SF Lolland udpeget Flemming Stenild som partiets nye folketingskandidat i kredsen.
Det er en absolut rutineret politiker, som man nu bringer på bane i det tidligere regeringsparti, idet Stenild har 24 år bag sig som medlem af det hedengangne Storstrøms Amtsråd og siden regionsrådet for region Sjælland. Begge steder som gruppeformand for SF. Ligesom han både i Storstrøms Amt og i Region Sjælland var manden bag psykiatriplanerne i området. Han har også i flere år været formand for Danske Regioners Social- og Psykiatriudvalg.
Den 67-årige politiker har også tidligere været folketingskandidat i både Lollands-kredsen og senest i Guldborgsund-kredsen ved valget i 2011.
Flemming Stenild har mange år haft sæde i SFs landsledelse, nu er han suppleant.
Flemming Stenild får posten, der blev ledig, da Torben Hansen, Nakskov, i juni overraskende meddelte, at han havde meldt sig ud af SF og ind i Dansk Folkeparti.
Ved seneste folketingsvalg stillede Flemming Stenild og Torben Hansen op i hver sin kommune. Stenild fik dengang 1.305 personlige stemmer imod Torben Hansens 3.446.
I Guldborgsundkredsen er det nu Anne Mette Johnsen som er valgt som folketingskandidat.
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned