* Historier i Ekstra Bladet beskriver, hvordan Søren Pape Poulsen har sagt, at hans ægtefælle, Josue Medina Vasquez Poulsen, var nevø til en tidligere præsident i Den Dominikanske Republik. Men det er angiveligt ikke korrekt.
* Derudover har Søren Pape Poulsen blandt andet på en konference for antisemitisme fortalt, at hans ægtefælle er jøde. Men det er ikke sandt, skrev Ekstra Bladet fredag. Venner og menighedsfæller til Josue Medina Vasquez Poulsens forældre fortæller til avisen, at familien i virkeligheden var en del af det kristne trossamfund Syvende Dags Adventistkirken.
* Ekstra Bladet og Jyllands-Posten har desuden skrevet, at Søren Pape Poulsen på en privat ferie under sin tid som justitsminister i 2018 har holdt ministermøder uden om Udenrigsministeriet og uden at have været i kontakt med den lokale, danske ambassade. Det er sket i Den Dominikanske Republik.
/ritzau/
Seneste artikler
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde