Flere udlændinge kan blive SOSU-assistent

Indenrigs- og sundhedsminister Bertel Haarder (V) gør det nu lettere for svenskere og andre udlændinge at få dansk autorisation som social- og sundhedsassistent.

- Vi skal af med unødige grænsehindringer. Derfor skal vi heller ikke hindre, men tværtimod lette adgangen for svenske undersköterskor og andre med en kvalificeret uddannelse fra udlandet til at blive ansat som social- og sundhedsassistenter i Danmark.

Det siger Bertel Haarder og fortsætter:

- Det kan være med til at sikre, at der er tilstrækkelig arbejdskraft til rådighed for vores sundhedsvæsen.

Ændringen har været anbefalet af det nordiske grænsehindringsforum, hvorfra Bertel Haarder fik inspiration, da han var minister for nordisk samarbejde.

Fremover vil udenlandsk uddannede således kunne få dansk autorisation som social- og sundhedsassistent med praktik inden for to ud af uddannelsens tre hovedområder: den kommunale pleje- og omsorg, hospitalspleje og -omsorg eller pleje og omsorg i psykiatrien.

Hidtil har kravet været praktisk erfaring inden for alle tre områder.

Indenrigs- og sundhedsministerens initiativ indebærer umiddelbart, at omkring 70 svenskere og omkring 30 andre udlændinge, som har fået afslag på deres ansøgning om dansk autorisation som social- og sundhedsassistent, nu kan få deres autorisation.

Den teoretiske del af den udenlandske uddannelse skal fortsat - ud over almen lægemiddellære og medicinadministration - indeholde alle tre pleje- og omsorgsområder.

De nye regler træder i kraft allerede fra tirsdag.

/ritzau/

Udenlandsk uddannede får fremover lettere ved at få autorisation i Danmark som SOSU-assistenter.

Offentliggjort Sidst opdateret