Flertal vil fyre top i Lægemiddelstyrelsen

Tre navngivne chefer i den øverste ledelse af Lægemiddelstyrelsen skal fyres.

Det forlanger et politisk flertal i Folketinget i sagen om kontraststoffet Omniscan, skriver B.T.

En fatal fejl i Lægemiddelstyrelsen førte til invalidering af nyresvage patienter, og formentlig også adskillige dødsfald. Siden fulgte bevidste fortielser fra ledende embedsmænd, viser en uvildig advokatrapport.

Derfor står direktør Jytte Lyngvig, kontorchef i direktionssekretatriatet Karsten Jørgensen og chef og overlæge i Lægemiddelstyrelsens afdeling for forbrugersikkerhed Doris Stenver til at miste deres arbejde efter den omfattende Omniscan-skandale.

De sundhedspolitiske ordførere fra Enhedslisten, SF, De Radikale og Dansk Folkeparti vil således afskedige cheferne, hvis rapporten er korrekt.

- Hvis det er korrekt, som advokatens rapport angiver, så skal der rulle hoveder. Lægemiddelstyrelsen har tilsyneladende haft en aktiv rolle i at føre Folketinget bag lyset, hvor man dækker over egne fejl, siger Sophie Hæstorp Andersen fra Socialdemokraterne.

- Var det min forretning, så var de blevet fyret. Jeg er glad for den advokatundersøgelse, fordi den har placeret ansvar. Har de skjult noget, som undersøgelsen viser, så kan de ikke fortsætte i embedet, lyder det samstemmende fra Liselott Blixt, Dansk Folkeparti.

De Konservative og Liberal Alliance har ikke medvirket i B.T.s rundringning og Venstres ordfører vil ikke svare direkte, men lader sagen være op til indenrigs- og sundhedsminister Bertel Haarder, der også er fra Venstre.

Sagen handler om stoffet Omniscan, der bruges som kontrastmiddel ved røntgen undersøgelser. Stoffet sprøjtes ind i kroppen og fordeler sig i blodet, så der skabes et bedre røntgenbillede. Ved en fatal fejl fjernede Lægemiddelstyrelsen i 1998 en kontraindikation på produktet.

En kontraindikation er en advarsel om at stoffet absolut ikke må anvendes på en særlig patientgruppe. I dette tilfælde nyresvage patienter.

/ritzau/

Et politisk flertal mener, at sagen om kontraststoffet Omniscan skal koste chefer i Lægemiddelstyrelsen jobbet

Offentliggjort Sidst opdateret