Flertal vil lovgive om gebyrer

Økonomi- og erhvervsminister Lene Espersen (K) vil ikke gribe ind over for virksomheder, som opkræver et gebyr for, at deres kunder betaler over Betalingsservice, der længe har været markedsført som gratis. Derfor vil et flertal uden om regeringen til at lovgive på området, skriver Politiken.

Ifølge avisen er en lang række virksomheder begyndt at opkræve et betalingsservicegebyr på mellem fem og 15 kroner på trods af, at de selv kun betaler 4,32 kroner og nogle ekstra ører til PBS per tekstlinje på kundernes betalingsoversigt. Forbrugerrådet kalder den nye opkrævning en "maskeret malkemaskine", og det har fået et flertal på Christiansborg til at reagere.

Forbrugerordfører Benny Engelbrecht (S) siger, at man nu vil tage de første skridt mod at lave lovgivning uden om regeringen.

- Vi står nu i en konflikt, hvor et politisk flertal er uenigt med ministeren, og vi vil nu se på, hvordan vi kan skrue en lovgivning sammen, så det her ikke bliver en gebyrskrue. Det er ganske enkelt uacceptabelt, at forbrugerne skal til at betale for noget, der har været gratis, og som virksomhederne har så store fordele ved, siger han.

Der findes ingen lovgivning, der direkte forhindrer firmaer i at opkræve gebyr for, at kunderne betaler over betalingsservice. Men forbrugerombudsmanden vil alligevel gribe ind, hvis man finder, at gebyrer er urimelige.

- Man kan være betænkelig ved, at tjenester, der hidtil har været gratis, nu bliver pålagt gebyrer. Reglerne siger som udgangspunkt, at fremgangsmåden er tilladt. Men hvis vi ser, at der forekommer helt urimelige gebyrer, kan vi gribe ind over for dem, siger chefkonsulent Søren Iversen fra Forbrugerombudsmanden.

/ritzau/

Et flertal i Folketinget vil tage de første skridt til at lovgive om gebyrer ved betaling via Betalingsservice. Lovgivningen skal foregå uden om regeringen.

Offentliggjort Sidst opdateret