Fløje på Christiansborg evakueres efter brand i Børsen
Børsen er opslugt af flammer. På Christiansborg, der ligger ved siden af, er en fløj blevet evakueret. Foto: Emil Helms/Ritzau Scanpix
Afdelinger på Christiansborg, hvor flere folketingsmedlemmer har kontor, evakueres efter brand i Børsen.
Provianthuset, en fløj på Christiansborg, hvor flere folketingsmedlemmer og journalister har kontor, evakueres efter branden i Børsen-bygningen.
Det er beskeden i en sikkerhedsmeddelelse, som Ritzaus folk på stedet har hørt.
- Dette er en sikkerhedsmeddelelse. På grund af en hændelse er det nødvendigt at evakuere Provianthuset. Alle bedes forlade huset via den nærmeste udgang og gå til Rigsdagsgården for yderligere information. Elevatorerne må ikke benyttes.
Evakueringen sker for en sikkerheds skyld, da der er bekymring for flammer og røgudvikling i forbindelse med branden i Børsen.
Også den såkaldte L-bygning evakueres, fremgår det af en besked fra Folketinget.
Møderne i Folketingssalen samt udvalgsmøder afholdes som planlagt på Christiansborg tirsdag.
Til gengæld bliver høringer, konferencer og arrangementer, som omfatter eksterne gæster, aflyst.
Det er på nuværende tidspunkt uvist, hvad der har forårsaget den voldsomme brand.
Børsen ligger på Slotsholmen i København. Bygningen stod færdig med spir i 1625 og er et af Københavns ældste huse. Den er bygget af Christian IV ligesom Rundetårn og Rosenborg Slot.
Københavns Politi oplyser desuden på X, at man nu går i gang med at evakuere bygningerne fra Finansministeriet og ned mod vandet.
/ritzau/
Seneste artikler
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Takkehilsner nåede fra Nykøbing til Letland
Spøgelseshus lover gys: Nogle får et minde med hjem i bukserne
Kontrakter, webcam og ydmygelse: Tiltalt for at udsætte hustru for årelang kontrol
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned