FN trækkes ind i vandplaner
Foto: Jan Knudsen (arkiv)
Jan Knudsen (arkiv)
Diskussionen om regeringens vandplaner og vedtagelsen af samme fortsætter, og nu trækkes også FN ind i sagen.
Det er den korte høringsfrist, som Landbrug og Fødevarers miljøretsadvokat Håkun Djurhuus nu klager til FN’s Compliance Comittee under Århus-konventionen over.
- Kommissionen har tidligere udtalt i en lignende sag fra Litauen, at 10 arbejdsdage var for kort tid til en høring og i strid med Århus-konventionen. Så er det jo tydeligt, at den lynhøring, der blev gennemført i december på fem arbejdsdage, også er i strid med konventionen," siger Håkun Djurhuus til landbrugsavisen.dk.
Ifølge landbrugsavisen.dk skal klagen bruges som et argument over for Natur- og Miljøklagenævnet og være et væsentligt element senere i en retssag mod staten.
Seneste artikler
Føler de bliver druknet: Først var der ingen bilag – så kom der 16
Tyve fældet, da vildmarksbad selv slog alarm
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde