FOA-formand: Løkke skal ikke bruge trusler
Lars Løkke Rasmussen får ikke succes med trusler i trepartsforhandling, mener FOAs formand, Dennis Kristensen.
Det nytter ikke, at statsminister Lars Løkke Rasmussen (V) kræver, at fagforeningerne først løser flygtninges entré på arbejdsmarkedet, før han vil drøfte praktik, uddannelse og andre emner i trepartsforhandlingerne, som begynder torsdag.
Det siger FOAs formand, Dennis Kristensen.
- Løkke rasler lidt med sablen. Han prøver at lægge pres på fagforeningerne ved at sige, at hvis vi ikke får flygtninge i job, så er der ikke så meget andet at forhandle om, siger Dennis Kristensen.
- Det er en skidt måde at indlede en forhandling, ved at sige at I har at rette ind til højre. På den anden side har han i lang tid sat flygtninge på dagsordenen om, at de skal i arbejde fra første dag.
FOA's formand er enig med Løkke i, at velfærden trues, hvis Danmark i årevis modtager 21.000 asylansøgere og migranter som i 2015. Ikkevestlige indvandrere koster årligt 16 milliarder kroner, fordi for få arbejder, viser tal fra Rockwool Fondens Forskningsenhed.
- Så kommer vi til at bruge en stor del af råderummet til at finansiere flygtninges ophold. Så jo, Løkke har ret i, at vi står med et problem, der skal gøres noget ved, siger Dennis Kristensen.
FOA foreslår, at flygtninge ansættes til en lavere elevløn. Det skal både gælde offentlige og private job. Det hjælper analfabeter, som hverken kan skrive, regne eller læse vort alfabet, forklarer han.
- Man er nødt til enten at få antallet af flygtninge ned, eller at flere flygtninge skal være med til at finansiere det danske velfærdssamfund, påpeger Dennis Kristensen.
Syv af ti syriske flygtninge er enten analfabeter eller har ikke en uddannelse, der svarer til en dansk grunduddannelse, siger han.
- Flygtninge skal ikke skubbes forrest i køen, men rustes til at søge arbejde eller uddannelse efter elevtiden, siger Dennis Kristensen.
Seneste artikler
Revydirektør: - Det kunne jeg godt tænke mig at gøre igen
Ønsker at forbedre kommuners økonomi: Lokale borgere kommer med vidtgående forslag
Så du nordlyset? Må vi se dine billeder?
Åbner for drop-in vaccination: Her kan du få et stik
Nye tal vender NFC-sagen på hovedet
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker