Fokus glæder sig hvis valget forsinkes

Hvis det konservative lederskifte fører til, at årets valg kommer senere på året, vil det blive modtaget med glæde hos folketingsmedlem Christian H. Hansen, Fokus.

- Hvis regeringen skal have en mulighed for at hænge bare en lille smule sammen, så vil det nok ikke være klogt med et valg i morgen. Det glæder så bare Fokus, at vi kan nå at samle endnu flere underskrifter ind og måske blive klar til valget, siger han.

- Det må gerne blive sidst i oktober, siger Christian H. Hansen.

Partiet har samlet tæt på 18.000 af de nødvendige knap 20.000 underskrifter.

Ifølge Christian H. Hansen bliver mange af de indsamlede underskrifter stærkt forsinket i kommunerne, som skal sende dem tilbage til de underskrivende, som så igen skal sende dem til partiet, der så kan sende dem til indenrigsministeriet.

/ritzau/

Lederskiftet hos De Konservative kan skaffe tid, så Fokus kan samle underskrifter nok til at stille op.

Offentliggjort Sidst opdateret