Folketinget dropper lobbyregister

Offentligheden kommer ikke længere til at kunne følge med i, hvilke lobbyister der besøger hvilke politikere på Christiansborg.

Offentliggjort Sidst opdateret

På et møde i Folketingets udvalg for Forretningsordenen har et flertal nemlig besluttet at droppe det lobby-register, der skal skabe åbenhed om lobbyisters påvirkning af politikere.

Venstre har hele tiden været kritiske over for registret, men også Socialdemokraterne har ifølge Enhedslistens Per Clausen vendt tommelfingeren ned og dermed aflivet forsøgsordningen.

Det fører til kritik fra både Enhedslisten og Dansk Folkeparti.

- Det er rigtig ærgerligt og et tilbageslag for åbenheden og gennemskueligheden i vores demokrati, at et flertal i Folketinget har vedtaget at droppe lobby-registret, inden det reelt kom i gang, siger Per Clausen.

Han mener, at argumenterne for at droppe beslutningen om at inddrage kontakt til virksomheder, organisationer og andre lobbyister i Folketingets hvervregister er så tynde, at de afslører, at der reelt aldrig har været opbakning til dette forslag i Socialdemokratiets ledelse.

- I dette spørgsmål er man tilsyneladende på linje med Venstres og De Konservatives holdninger, siger Per Clausen.

Også Dansk Folkepartis gruppeformand, Peter Skaarup, kritiserer beslutningen.

- Selvfølgelig vil det kræve en tilvænning fra folketingsmedlemmer for at få det helt på plads. Men vi forstår ikke, at der er et flertal, der ikke vil arbejde videre med et register, der næsten lige er trådt i kraft.

Han mener, at flertallet burde have ladet forsøget køre i et år, før man evaluerede, om det skulle fortsætte.

Socialdemokraternes erhvervsordfører, Benny Engelbrecht, kaldte for nylig lobbyregistret for pseudoåbenhed, for registret ikke indeholder relevante oplysninger for borgerne.

Peter Skaarup mener dog, at det skyldes, at politikerne endnu ikke har haft en chance for at lære at bruge registret.

- Folketingsmedlemmerne har stort set ikke haft mere end to uger til at vende sig til, hvordan det skal fungere, siger Peter Skaarup.

Nu bliver det i stedet op til de enkelte folketingsmedlemmer selv at oplyse om deres kontakter, og det er for løst, mener Peter Skaarup.

/ritzau/