Det trafikale kaos i forbindelse med klimatopmødet i København får nu Folketingets formand, Thor Pedersen (V), til at indføre en række ekstraordinære foranstaltninger, som skal sikre, at tingets medlemmer kan møde frem både torsdag og fredag.
I et brev til de 179 folketingsmedlemmer skriver Thor Pedersen således, at han har fået en forespørgsel om en mulig aflysning af mødet i folketingssalen torsdag, men at han mener, møderne i tinget er planlagt lang tid i forvejen og "principielt" bør gennemføres.
Derfor har Folketinget taget kontakt til Københavns Politi og gjort opmærksom på, at det er "afgørende", at folketingsmedlemmerne de to dage kan komme til Christiansborg.
Samtidig åbner Thor Pedersen for tegnebogen, så folketingsmedlemmerne kan tage en taxa, hvis de har problemer med den kollektive trafik i Københavnsområdet. Og medlemmer der ikke forventer at kunne nå frem til Christiansborg, kan i stedet vælge at blive i hovedstaden og få betalt et hotelværelse. Endelig kan portvagten - ekstraordinært - give tilladelse til, at de kan overnatte på Borgen.
Hvis nogle alligevel strander i trafikken og ikke kan nå frem til Christiansborg, kan de ringe til Folketingets administration, hvorefter Thor Pedersen og Co. "vil bistå til, at medlemmerne kommer frem til Christiansborg i tide".
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned