I den sidste måned har man gang på gang i aviser og TV set indslag om den forsvundne engelske pige Madeleine og hendes forældre i det portugiske polities søgelys.
Derimod er der fuldstændig tavshed om de tusinder af irakiske børn, der er døde som følge af fejlernæring, sygdom og mangel på medicin.
Ifølge en Oxfam-undersøgelske fra 30. juli er fejlernæring blandt børn steget fra 19 procent fra før invasionen i 2003 til 28 procent:
?Mere end 11 procent af de nyfødte blev født som undervægtige i 2006 sammenlignet med 4 procent i 2003?. Dertil kommer de millioner af børn, der døde under de økonomiske sanktioner i 90-erne, hvor forhenværende amerikanske udenrigsminister Madeleine Albright sagde ,at den pris var sanktionerne værd.
Det var en kynisk udtalelse, men indirekte står aviser og TV på samme linie med deres ensidige satsning på underholdningsværdien af et enkelt barns forsvinden og med udeladelsen af de irakiske børns skæbne. Begge dele passer i det storpolitiske spil.
Kai Dalsgaard
De Grønne
Lundgade 7
6990 Ulfborg
Seneste artikler
Løb efterårsferien ind med sørgebind
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde